Zmowa producentów, czy strategia marketingowa?

Słyszeliście o „zmowie” producentów urządzeń elektrycznych polegającej na celowym „skracaniu” czasu użytkowania produktów? Pralka czy lodówka, która psuje się zaraz po upływie terminu gwarancji lub usterki, których naprawa jest droższa niż wartość danego urządzenia… Znamy to!

Jak długo „żyje” lodówka?

Organizacje konsumenckie mówiły o zmowie, producenci zaprzeczali, a logika mówi nam, że rację mają ci pierwsi. To fakt, że dawniej lodówki czy pralki funkcjonowały po 20 – 30 lat, podobnie inne urządzenia. Faktem jest także to, że w sklepach były pustki i urządzenia wymieniano tylko w miarę konieczności, a nie dlatego, że nam się znudziły. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu produkcja nastawiona była na trwałość i solidność. Teraz dziwi nas aż tak krótki żywot urządzeń.

pralka frania
Kultowa pralka Frania:)

O zmowie mówimy w kontekście elektroniki, ale pełen obraz jest znacznie szerszy. Co roku pojawiają się nowe modele samochodów, co sezon albo i częściej – nowe kolekcje ubrań, a jeśli chodzi o zabawki czy elektronikę, to nowości pojawiają się co chwilę.

Marketing nowości

To, że ciągle wprowadzane są nowe produkty sprawia, że… inne sprzed roku, sezonu czy sprzed miesiąca stają się… stare! Co się dzieje? Czy nie możemy nosić  koszulki z poprzedniego sezonu? Nie możemy przez dwa lata jeździć tym samym autem? 🙂 Wolno nam! Ale być może będziemy się czuć niekomfortowo i niemodnie.

Jak można się domyślić, ta cicha zmowa producentów ma na celu napędzanie popytu i naszego pragnienia by mieć NAJNOWSZY produkt. Więc często, nawet dobry jeszcze, sprawny sprzęt wymieniamy na nowszy, tylko i wyłącznie z chęci bycia trendy.

Walka z wiatrakami?

Czy można z tym walczyć? Owszem, pojawiają się bardziej świadomi konsumenci, którzy premiują produkty o dłuższym czasie użytkowania. Pojawiają się też firmy, które idą trochę pod prąd, stawiając na jakość i trwałość. Niestety są na przegranej pozycji, ponieważ ich produkty są droższe niż te masowo produkowane „jednorazówki”.

Co robić?typewriter-401858_960_720

Proponuję stawianie lekkiego oporu:) Nie musisz czuć presji posiadania najnowszego modelu telefonu, bo to błędne koło – za chwilę wejdzie nowszy model. Ubrania, warto kupić lepszej jakości i ponosić trochę dłużej. Nie wymieniaj sprzętów w domu, tylko dlatego, że teraz można kupić ładniejsze – używaj, dopóki są sprawne.

Nie gońmy za popkulturą i modą. Premiujmy raczej klasę i dobry styl:)

(fot. imged.pl, pixabay.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked