Zieloni śpią nago

nagość

Zupełnie przypadkiem trafiłam na książkę „Zieloni śpią nago” Vanessy Farquharson – dziennikarki National Post w Toronto. „Zieloni śpią nago” to kilkutorowa opowieść, bo książka jest o pisaniu bloga, a ów blog dotyczył wyzwania, jakie postawiła sobie sama Vanessa. Jako eko cynik wymyśliła, że podejmie roczną próbę i każdego dnia będzie wprowadzać w swoje życie jedną zieloną zmianę. Każdą zmianę przedstawiała na blogu ZIELONA JAK OSET. W książce zaś opisuje, skąd brały się pomysły na „zielone” zasady i jakie trudności temu towarzyszyły.

Vanessa na przykład:

  • Zrezygnowała z lodówki
  • Założyła w swoim domu kompostownik
  • Starała się jeść produkty wytworzone lokalnie i zgodnie z zasadami Fair Trade
  • Zaczęła nosić swoją butelkę z wodą (zamiast pić butelkowaną wodę)
  • Włączała się w różne akcje ekologiczne związane ze sprzątaniem miasta

Niektóre ze zmian mogły być… obrzydliwe:) jak choćby kompostownik z dżdżownicami w pokoju, czy też nowe zasady dotyczące higieny osobistej. Vanessa uczciwie opisuje, że niektóre zmiany były dla niej wielkim wyzwaniem, a jedna z trudniejszych to sprzedaż ukochanego samochodu i przerzucenie się na rower i transport publiczny.zieloni śpią nago

W książce podoba mi się szczerość i autoironia autorki, która o sobie mówi, że jest Eko-cyniczką:) Po przeżyciu 366 dni w ekologicznej ascezie, Vanessa sądziła, że wręcz rzuci się na różne „zakazane” jedzenie czy w „zakazane” zachowanie. Jednak ku jej zaskoczeniu, zielone zmiany zostały głębiej w jej świadomości. Po kilku miesiącach Vanessa zrobiła podsumowanie, z którego wynikło, że nadal stosuje się do ponad 70% narzuconych sobie wcześniej zasad. To mi się podoba!:)

Polecam „Zieloni śpią nago”, bo nie tylko fajnie się ją czyta, ale w książce znaleźć można także wiele inspiracji dla eko – zachowań.

A co z tą nagością?:) Faktycznie jedną ze zmian wprowadzonych przez Vanessę było spanie nago jako bardziej ekologiczne (mniej prania) i… zdrowsze!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked