SZOK! MIŁOŚĆ do NATURY oraz dobra AKUSTYKA poprawiają RELACJE w PRACY!

W architekturze pojawił się nowy trend biophilic design!

Biofilia to inaczej miłość do natury, a biophilic design to zastosowanie naturalnych elementów w designie oraz badanie ich wpływu na człowieka i jego zachowanie.

Przykładem tego typu rozwiązania jest nowo otwarte biuro firmy Plantronics (zajmującej się komunikacją głosową). Projektując pomieszczenia zwrócono szczególną uwagę na akustykę i zastosowanie najnowszych technologii oraz wykorzystano biophilic design.

Biuro Plantronics
Biuro Plantronics

 

W projekcie chodziło między innymi o dostosowanie przestrzeni pod względem akustycznym do różnych stylów pracy i pozbawionej niedogodności, które zwykle pojawiają się w biurach typu open space. Aktywne zarządzanie akustyką oraz wykorzystanie naturalnych elementów dźwiękowych i wizualnych pomagają rozwiązać problem hałasu.

Budynek powstał także zgodnie z ideą Smarter Working, która ma na celu zmianę myślenia o miejscu pracy. Smarter Working to holistyczne podejście, na które składają się trzy kluczowe elementy: ludzie, miejsca i technologie. Dzięki wygodzie, jaką daje praca w sprzyjających warunkach, wzrasta wydajność i kreatywność, na czym w równym stopniu korzysta firma i pracownicy. 

MVS_Plantronics_Hoofddorp_March21_29

W biurze Plantronics zaplanowano zarówno przestrzeń prywatną jak wspólną, co wspiera kontemplację, koncentrację, kooperację i komunikację. Technologie akustyczne oraz staranny dobór powierzchni pochłaniających i odbijających dźwięk pomagają zredukować hałas do minimum, umożliwiając efektywną pracę w dowolnej części budynku. Elementy wystroju, takie jak wodospady w pomieszczeniach czy okna od podłogi do sufitu, zapewniają naturalne światło i dźwięki. Jak twierdzą projektanci, tego typu rozwiązania przekładają się nie tylko na efektywność pracy, ale także na lepszy nastrój pracowników i poprawę relacji międzyludzkich.

Ciekawe, kiedy takich biur doczekamy się w Polsce? 🙂

źródło: mat. prasowe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked