Szklanka wody…?

szklanka wody

Soczek, herbata z cukrem, kawa z mlekiem i cukrem, napoje gazowane i tak dalej… a gdzie woda?

Jestem właśnie w Szwecji, gdzie w każdej restauracji, kawiarni czy barze dostaniemy wodę zupełnie za darmo. Woda jest nalewana do szklanki lub do plastikowego kubeczka. Czasem z kranu, czasem z dzbanka, czasem sami nalewamy sobie wodę z dystrybutora.

dystrybutor z wodą
Szwedzka kawiarnia i dystrybutor z wodą, a ja oczywiście z niego korzystam:)

Najważniejsze jest to, że woda JEST DOSTĘPNA ZA DARMO. W Polsce, gdy jesteśmy w jakimś lokalu gastronomicznym, płacimy za wodę 4 czy 5 zł. za buteleczkę 0,5 litra i to nas zniechęca do zamawiania. Już lepiej zamówić herbatę czy colę:)

Nie mam nic przeciwko tym napojom, ale na pewno dla naszego zdrowia lepsza będzie woda. Tymczasem, co się dzieje?

  • Dzieci od małego nauczone są picia tzw. soków – już nie wnikam, ile jest soku w soku, a ile cukru, aromatów i barwników. Chodzi o to, że dziecko od małego nauczone jest pić coś SŁODKIEGO. A przecież często nie jest głodne, nie potrzebuje czegoś słodkiego, tylko zwyczajnie jest spragnione. Spragnione wody.
  • Dorośli nauczeni picia „na słodko” wypijają litry słodzonej herbaty i kawy, słodzonych soków, czy gazowanych napoi – są to zbędne dla nas kalorie i na dodatek przez zawartość cukru – dodatkowo pobudzające apetyt.

W naszych czasach, w większości miast, nawet kranówka jest wodą bardzo dobrą do picia. Bardzo często w zupełności wystarczy nam łyk wody – czystej, odżywczej i bez kalorii.

Szklanka wody? Nie ważne, czy jest w połowie pusta, czy… w połowie pełna:) ważne by była… z wodą:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked