Podziel się kanapą!

Okres wakacji sprzyja podróżom, więc  może by tak couchsurfing?

Couchsurfing – a co to?

W 2002 r. Amerykanin Casey Fenton wpadł na pomysł założenia strony, gdzie jego znajomi mogliby się „wymieniać” noclegami. Pomysł chwycił i obecnie portal ma miliony użytkowników.

Aby skorzystać z darmowego noclegu, trzeba zarejestrować się w serwisie podając jak najwięcej informacji o sobie (liczy się wiarygodność!) i już możemy szukać swojego „gospodarza”. Faktycznie najczęściej nocleg jest darmowy, choć… tak jak w domu można się dołożyć do wydatków.

W trakcie pobytu gospodarz czasem chętnie także pokazuje miasto czy w inny sposób spędza czas ze swoim gościem, innym razem jest to tylko udostępnienie noclegu.

Ale dlaczego…?

Ktoś miałby nas gościć za darmo?

Cóż… działa tu odwieczna zasada wzajemności. Na przykład: jeśli Ty spędzisz tydzień u Jeana w Paryżu, to przecież nie odmówisz mu gościny, gdy on przyjedzie do Twojego miasta! Dodatkowo osoby korzystające z couchsurfing’u podkreślają, że chodzi także o poznawanie nowych miejsc, ludzi i kultury.

Najpopularniejsze serwisy to:

www.couchsurfing.com

www.hospitalityclub.org

www.bewelcome.org

Czy to jest bezpieczne?

Zdania są podzielone, jednak najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Warto zapoznać się dokładnie z profilem naszego gościa, czy gospodarza i przeczytać opinie innych użytkowników na ich temat.

Co do mnie, to uważam, że couchsurfing jest opcją dla… odważnych. Jest to także – wręcz podręcznikowe – wdrożenie „sharing economy” /gospodarka współdzielenia/. I choć podoba mi się sama idea, to o skorzystanie na razie się nie pokuszę 🙂

Fot. pixabay

1 Comment on Podziel się kanapą!

papierowe torebki said : Guest Report Jul 26, 2016 at 3:29 PM

Couchsurfing to bardzo ciekawy przykład sharing economy o czym wspomnieliście. Bardzo fajnie, że coraz więcej takich inicjatyw dobrze działa. I fajnie, robi to konkurencję dla hosteli itp ;)

  • http://ecosac.pl/aktualnosci/torebki-z-logo-jako-gadzet-reklamowy
  • Wyrażam zgodę
  • Wyrażam zgodę

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked