RECYKLING? Poznaj 10 ZASKAKUJĄCYCH faktów na temat recyklingu!

RECYKLING

Czym jest recykling?

Recykling to proces przekształcania odpadów w nowe materiały i przedmioty. Jest to alternatywa dla „konwencjonalnego” usuwania odpadów, która może zaoszczędzić materiał i pomóc obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Recykling może zapobiec marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów i zmniejszyć zużycie świeżych surowców, zmniejszając w ten sposób: zużycie energii, zanieczyszczenie powietrza (ze spalania) i zanieczyszczenie wody (ze składowania).

Recykling jest kluczowym elementem nowoczesnej redukcji odpadów i jest trzecim elementem hierarchii odpadów: 

Ogranicz. Wykorzystaj ponownie i poddaj recyklingowi” (zasada 3R- reduce, reuse, recycle).

Recykling ma zatem na celu zrównoważenie środowiskowe poprzez zamianę surowców wejściowych i przekierowanie odpadów z systemu gospodarczego.

 

Oto 10 zaskakujących faktów na temat recyklingu!

  1. Recykling jednej tony papieru pozwala zaoszczędzić 682,5 galonów oleju, 7000 galonów wody i 3,3 jarda powierzchni składowiska.

  2. Każdego dnia na papier toaletowy ściana się 27 000 drzew.

  3. 95% wszystkich danych na świecie jest nadal przechowywanych na papierze. Większość z nich nigdy nie jest ponownie przeglądana.

  4. Recykling pojedynczej plastikowej butelki może zaoszczędzić wystarczającą ilość energii, aby zapalić żarówkę o mocy 60 W przez maksymalnie 6 godzin.

  5. Amerykanie wyrzucają 2,5 miliona plastikowych butelek na godzinę. Każda z nich potrzebuje 500 lat na rozkład.

  6. Tysiące morskich stworzeń giną przez przypadkowe połknięcie plastikowych toreb przypominających meduzę.

  7. Każdego roku Amerykanie wyrzucają wystarczającą ilość puszek i butelek po napojach, aby dotrzeć na Księżyc i z powrotem 20 razy.

  8. W 2015 roku wprowadzono prawo, które mówi, że wszyscy mieszkańcy Nowego Jorku muszą poddać recyklingowi swoją starą elektronikę, taką jak komputery osobiste i telewizory. W przeciwnym razie mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 100 USD.

  9. Recykling jednej aluminiowej puszki pozwala zaoszczędzić energię wystarczającą do uruchomienia telewizora przez 2 godziny.

  10. Recykling jednej tony papieru pozwala zaoszczędzić 17 drzew.

 

 

Źródło: Factslides, Zdjęcia: Pixabay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked