Podróże klasą premium

Niedawno mogliśmy przeczytać o raporcie dotyczącym polskich kolei.

A jak jedzie się zwykłemu Kowalskiemu?

Gdy ruszyły pociągi Pendolino, w Polsce było o nich głośno – nowa jakość, extra prędkość i tak dalej. Na początku 2015 roku pierwszy raz wybrałam się w podróż tym cudem.

Faktycznie standard znacznie odbiegający od często „zapyziałych” przedziałów w pociągach starego typu. W Pendolino jest czysto, są dosyć wygodne fotele i ogólnie ok., choć szału też nie ma:)

W pociągu nie ma Internetu. To dziwne bo  Pendolino kursuje na – powiedziałabym – biznesowych trasach, stąd pasażerowie w trakcie podróży bardzo często pracują, zatem brak Internetu, to po prostu gafa.

No ale dobrze. Wsiadłam, jadę a tu co trochę anonsują, że wkrótce podany będzie poczęstunek. O, to miła niespodzianka. Czekam zatem z własnym prowiantem, żeby zobaczyć, co też nam podadzą w tym Pendolino?

I doczekałam się. Ów poczęstunek to albo kawa, albo herbata, albo soczek albo woda. Albo albo. Ale nic do jedzenia. Myślę, że skoro bilet kosztuje średnio 150 zł. to PKP Intercity (IC) specjalnie by nie zbiedniało przeznaczając 2 złote na poczęstunek tj., złotówkę na napój i złotówkę np. na wafelek.

Od tej pierwszej podróży minęło trochę czasu i jeszcze kilka razy jechałam IC. Teraz – po upływie prawie roku – znów jestem w podróży, w Pendolino.
Co się zmieniło?

Poczęstunek...
Poczęstunek…

W sumie niewiele. Nadal brakuje Internetu, poczęstunek jest ten sam – choć już go tak nie anonsują i w jedną stronę do kawy dostałam nawet małego cukiereczka (pewnie jakaś akcja samplingowa producenta tych toffi). Ceny także są bez zmian, choć IC wprowadziło kilka promocji, więc przy odrobinie szczęścia bilet można kupić za 49 zł., ale tylko on line.

Jeśli jednak pan Jan Kowalski z Krakowa, chce zabrać na weekend swoją żonę na przykład do Sopotu, to bez promocji na same bilety wyda ok. 600 zł. Przy średnich polskich zarobkach, jest to bardzo duża kwota.

A więc… podróżowanie Pendolino faktycznie kosztuje „premium”, natomiast jakość tej podróży jest raczej klasy „standard”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked