Pochwała kibica

Krzyczące tłumy, ubrania w barwach klubowych czy narodowych, malowanie twarzy, a nawet starcia kibiców. Przyznam, że sama nigdy nie załapałam kibicowskiego „bakcyla”, ale… warto być kibicem!

Dlaczego?

Społeczność

Dla każdego z nas ważne jest, by mieć swoją paczkę czy grupę z którą się utożsamiamy. Mamy przyjaciół i znajomych, ale zwykle jest to dosyć wąskie grono. W przypadku kibicowania, czujemy więź z wieloma ludźmi popierającymi tę samą drużynę. A w przypadku zawodów międzynarodowych, nawet całe narody łączą się w kibicowaniu swojej drużynie. Kibicując, utożsamiamy się z „naszym” zespołem, a także z innymi kibicami popierającymi daną drużynę. Jest to bardzo pozytywne uczucie, bo jesteśmy wtedy częścią dużej i silnej grupy:)

Poparcie

Ile osób ma szansę zostać mistrzem świata?

Tak się dziwnie składa, że mistrz będzie tylko jeden:) Czy ma nas to dołować? Bynajmniej. Właśniee dzięki kibicowaniu możemy być blisko czegoś wielkiego. I zamiast zazdrościć, mówimy raczej o „naszej” drużynie czy „naszym” zawodniku. Cieszymy się ich sukcesami, jakby to były nasze własne. Poprzez kibicowanie przybliżamy się do rzeczy wielkich!

Walka i rywalizacja

Mecz czy zawody przy pustych trybunach…? To jak koncert bez publiczności! Kibice są bardzo potrzebni dla samych zawodników. Nie bez powodu mówi się o dopingowaniu, czyli motywowaniu i zachęcaniu do walki. Każdy, kto brał udział w zawodach – czy tak jak ja w długodystansowych biegach – wie jak ważne jest wsparcie publiczności:

Dalej! Dasz radę! Brawo!

Gdy człowiek nie ma już energii, to takie słowa znów dają siłę. Kibice to wielka, skumulowana energia, która udziela się zawodnikom.

Zderzeniekibice

Gorzej tylko, gdy zderzają się energie kibiców przeciwnych drużyn. Walki czy nawet zamieszki to częste zjawisko podczas meczów. Ale drodzy Państwo, nie o to chodzi!

Niech kibicowanie daje Wam raczej pozytywne emocje i poczucie uczestniczenia w czymś wielkim!

(fot. falasportu.pl, ekstraklasa.net)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked