Oto 10 EKOLOGICZNYCH PRZYKAZAŃ na Nowy Rok!

nowy rok

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami! Warto więc wcielić w swoje życie noworoczne postanowienia – także te dotyczące dbania o środowisko naturalne.

Jeżeli chcesz rozpocząć Nowy Rok w zgodzie z przyrodą i zależy ci na utrzymaniu zdrowego ekosystemu, warto włączyć do swojego codziennego życia drobne zmiany i postanowienia, aby uczynić środowisko wokół nas zdrowszym i mniej zanieczyszczonym.

Zacznij od siebie! Oto, co możesz zrobić!

  1. Jak pokazują badania, przeciętny Europejczyk zużywa rocznie ponad 400 litrów paliwa, najczęściej pokonując krótkie odcinki. Ogranicz użycie samochodu i zamiast tego przemieszczaj się do pracy lub szkoły autobusem, tramwajem, albo jeszcze lepiej – rowerem lub pieszo.
  2. Nigdy nie zostawiaj włączonego silnika samochodu, nawet, gdy chcesz wyjść z auta tylko na chwilę, żeby załatwić jakąś sprawę.
  3. Postaraj się kupować produkty od lokalnych dostawców, zwłaszcza sezonowe owoce i warzywa, ponieważ ekologiczne koszty sprowadzania ich z innej części świata, są ogromne.
  4. Nie kupuj produktów, które zawierają w swoim składzie olej palmowy. Olej ten jest bardzo często stosowany w kosmetykach oraz produktach spożywczych takich jak słodycze, czipsy i gotowe dania. Zapotrzebowanie na ten olej przyczynia się do tego, że kosztem lasów i całych ekosystemów, zakładane są plantacje palm.
  5. Postaraj się częściej brać prysznic niż leżeć w wannie pełnej wody. Pamiętaj też o uszczelnieniu przeciekających kranów.
  6. Zawsze wyłączaj urządzenia elektroniczne, zamiast pozostawiać je w „uśpieniu”, ponieważ, jak pokazują badania, może ci to przynieść całkiem spore oszczędności.
  7. Wymień w domu żarówki na te energooszczędne i pamiętaj, żeby gasić niepotrzebne światło.
  8. Nie zaśmiecaj środowiska i przestrzegaj przed tym samym swoich bliskich oraz dzieci.
  9. Nie kupuj mebli i wyrobów z drewna egzotycznego. Mimo iż przedmioty te mogą pochodzić z legalnego importu, bardzo często powstają przy użyciu nielegalnego wyrębu.
  10. Ogranicz eksploatację głębin poprzez zrezygnowanie z kupowania morskich ryb głębinowych.

 

Na podst: Rzeczpospolita, Zdjęcia: Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked