Jak oszczędzać bezcenną wodę?

W Europie mało kto zastanawia się nad tym, jak cenna jest woda. My nie musimy walczyć z jej niedoborami, ale już w krajach afrykańskich jest to na porządku dziennym. Jak chronić wodę?

Nierównomierne rozłożenie zasobów wody

Na świecie żyje ponad 7 mld ludzi, z czego aż miliard nie ma dostępu do wody pitnej. Kolejne 2,6 mld osób żyje w złych warunkach sanitarnych. Problem braku wody występuje głównie wśród mieszkańców Afryki i Azji. Przerażające są statystyki wskazujące na zgony 1 mln dzieci rocznie w wyniku biegunki i innych chorób wywołanych spożywaniem skażonej wody lub brakiem dostępu do sanitariatów. Czysta woda w Afryce jest luksusem. Każdego dnia miliony kobiet i dzieci poświęcają długie godziny, aby pójść wiele kilometrów po wodę, która na domiar złego jest zanieczyszczona.

Wielu ludzi cierpi z powodu pragnienia, ponieważ rozłożenie zasobów wody zdatnej do picia jest na Ziemi nierównomierne. Dla większości mieszkańców Europy i Ameryki Północnej woda pitna to coś oczywistego, dlatego jest ona marnotrawiona. Wykorzystujemy jej ogromne ilości do picia, zmywania naczyń, gotowania czy prania i podlewania ogrodów.

Zaledwie 2,5–3% zasobów wodnych na Ziemi to woda słodka, a 70% z niej jest zatrzymane w lodowcach. Do picia nadaje się z tego jedynie 1%. Problemem jest też to, że na naszej planecie występują ogromne dysproporcje w dostępie do wody. Podczas gdy w Afryce panuje susza, w Europie może dochodzić do powodzi. Zmiany klimatyczne wywołują zarówno niedobór, jak i nadmiar wody w wielu regionach naszej planety.

Poszukiwanie nowych źródeł wody

W przyszłości problem niedoborów wody dotknie wielu ludzi na świecie, dlatego naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Jednym z nich jest odsalanie wody morskiej. Mamy jej na Ziemi pod dostatkiem, dlatego ważne jest, aby zbudować sprawny system odsalający. W tym zakresie działa m.in. firma BASF, która bierze udział w doskonaleniu metod produkcji wody słodkiej z wody morskiej.

Zmiana myślenia

Ludzie, którzy nigdy nie zaznali niedoboru wody, nie zrozumieją mieszkańców pustynnych obszarów Afryki. Tymczasem w Ameryce Północnej jeden mieszkaniec zużywa średnio aż 500 litrów wody dziennie. Dla porównania Polak – 190 litrów, a przeciętny Afrykanin ma do dyspozycji zaledwie 47 litrów. Najbiedniejsi mieszkańcy krajów, w których występuje problem braku wody pitnej, dysponują co najwyżej 5–10 litrami wody na osobę dziennie. Dlatego trzeba edukować ludzi i dążyć do tego, aby każdy z nas oszczędzał wodę. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w Europie 37% czystej wody wykorzystywane jest do spłukiwania toalet.

1 Comment on Jak oszczędzać bezcenną wodę?

Karol B. said : Guest Report Sep 19, 2017 at 1:05 PM

Ja oszczędzam wodę dzięki zmywarce, albo zmywaniu ręcznemu. Do tego myje się tylko pod prysznicem i zbieram wode deszczową :)

  • https://www.banki24.com.pl/
  • Wyrażam zgodę
  • Wyrażam zgodę

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked