Normalne buty są… nienormalne!

buty na obcasie

Od czasu, gdy stałam się posiadaczką butów Five Fingers (VFF) – historia opisana jest TUTAJ – zakładam je nie tylko na treningi, ale też – jak w każdych innych butach – idę na spacer czy na zakupy i…

Bardzo często widzę wręcz szok! Ktoś patrzy na mnie normalnie, ale gdy spogląda na stopy, to w oczach widać pytanie:

Co ona ma na nogach!? Płetwy?

Cóż… widocznie w VFF wygląda się, jak ufoludek albo jak… zagraniczny turysta:)

Czy to nie paradoks, że buty idealnie pasujące do stopy, zapewniające prawidłowe działania wszystkich mięśni i ścięgien, uznawane są za dziwaczne?

 

Tymczasem, dawno, dawno temu w Chinach…

W starożytnych Chinach kobietom krępowano stopy. Polegało to na owijaniu stóp bandażem, tak aby zagiąć palce, co doprowadzało do złamania kości śródstopia. Było to źródłem bólu, a czasem nawet paraliżu. Jednak osiągnięty efekt wynagradzał wszystko! Małe stopy uznawane były za piękne i stanowiły atut u kobiety. Jak mówi chińskie przysłowie:

Piękność wymaga cierpienia; każda para zabandażowanych stóp kosztuje wannę łez.

 

Tymczasem teraz, na całym świecie…

Nosimy buty z wąskimi noskami, czy na wysokich obcasach. To współczesna wersja krepowania stóp. Owszem buty na obcasie skracają optycznie stopę, a te z wąskimi noskami uznawane są ze eleganckie, ale… cierpimy. Począwszy od otarć i odcisków a na haluksach skończywszy. Nasze stopy są często ściśnięte i zgniecione w niewygodnych butach, a jeśli dorobimy się halkusów, to czekać nas będzie operacja.

buty eleganckie i sportowe
Czasem elegancko, czasem na sportowo:)

No dobrze…

Jako kobieta muszę przyznać, że fajnie od czasu do czasu jest paradować w szpilkach:) W pewnych sytuacjach, buty na obcasie dodają nam nie tylko kilka centymetrów ale także kilka gramów… pewności siebie:)

Jednak  jako biegaczka widzę też, że dla naszych stóp odpowiednie są buty, które dają wystarczająco dużo miejsca dla naszych stóp. Albo jak Five Fingersy – nawet odpowiednią przegródkę na każdy palec!

buty five fingers

A więc…

Które buty są „normalne”? Te modne, czy te dziwaczne?

Oceńcie sami:)

 

(fot. pixabay.com i zasoby własne)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked