Niska emisja jest… wysoka?

niska emisja

Gdy pierwszy raz przeczytałam o „ograniczeniu niskiej emisji” pomyślałam, że zaszła jakaś pomyłka. Skoro emisja jest niska, to po co ją ograniczać?

Uhhh… jak widać, nawet praktykujący ekolog może się wykazać niewiedzą:) Więc o co chodzi z tą niską emisją i właściwie dlaczego miałoby nas to obchodzić?

Co to jest niska emisja?

Cóż, niska emisja to zanieczyszczenia powietrza emitowane NISKO. Chodzi zatem o spaliny (emisja komunikacyjna) i szkodliwy dym (z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych). Z samochodami mamy do czynienia przez cały rok, ale jeśli chodzi o domowe piece, to właśnie zima jest najgorszym okresem. Polecam przejść się czy przebiec przez wieś, lub osiedle domków jednorodzinnych – kopcące komuny i śmierdzący dym to codzienność.

Nieprzyjemny, duszący zapach spalin czy spalanych śmieci (zamiast drewna, węgla czy paliw ekologicznych) to „widoczny” dla nas efekt. Drugim z nich jest smog, czyli zauważalne dla ludzkiego oka zanieczyszczenie powietrza.

Szkodliwość spalin i dymu

To, co widzimy to tylko jedna strona medalu. Drugą są konsekwencje dla zdrowia. Jak czytamy w Przeglądzie Komunalnym:

Pyły zawieszone, oznaczone jako PM10 (z cząstkami o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów) i PM2,5 (z cząstkami o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów). Mogą one przenikać do górnych dróg oddechowych i płuc, a PM2,5 – ze względu na niewielki rozmiar cząstek – również do krwi.

Słowem niska emisja ma bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia i skraca długość życia zwiększając występowanie chorób układu krążenia i oddychania.

Jak ograniczyć niską emisję?

No właśnie. W przeciwieństwie do wielu innych zjawisk mających miejsce w środowisku naturalnym, niska emisja bardzo często ma charakter lokalny! To znaczy, że w danym miejscu mieszkańcy postępują ekologicznie lub… nie. O czym to świadczy? Ze każdy z nas ma wpływ na ograniczenie niskiej emisji.

Więc co możemy zrobić?

  • Ogranicz używanie samochodu – w miarę możliwości wybieraj komunikację miejską, zbiorową (autobusy, metro, tramwaj, pociąg), spacer lub rower
  • Nie pal w piecu śmieci, czy liści a już w szczególności plastiku, lakierowanego drewna czy gumy – to nie paliwo, a odpady
  • Jeśli palisz węglem – wybieraj ten dobrej jakości
  • Wybieraj paliwa ekologiczne
Kolektory słoneczne

A przede wszystkim – wszyscy bądźmy odpowiedzialni! Dymy i spaliny, które „wyprodukujemy” prędzej, czy później trafią do naszego organizmu!

(fot. misja-emisja.pl oraz opensolar.pl)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked