Mleko jak w PRL? Drogi sentyment!

prl

Wielu z nas pamięta czasy PRL i lata późniejsze, gdy mleko kupowano w szklanych butelkach.

W PRL nikt nie widział problemu w tym, że po wypiciu, butelkę odnosi się do sklepu, czasem do skupu. W końcu dotyczyło to nie tylko mleka ale też innych butelkowanych napojów – oranżady czy piwa.

 

Co z tą butelką?

Teraz oczywiście też funkcjonują szklane butelki, ale ze zwrotem jest już problem. Dlatego, że nie działa żaden sensowny system dotyczący tych opakowań. Po pierwsze jest wiele modeli butelek. Po drugie sklepy wymagają paragonów. Po trzecie jesteśmy chyba zbyt mobilni – kupujemy w jednym sklepie, a oddać chcielibyśmy w innym. Skutek jest taki, że butelki w większości lądują na wysypiskach. 

 

Mleko za 10 zł

Ale są też przysłowiowe jaskółki systemu zwrotu i wtedy wszyscy eko zwolennicy pieją z zachwytu. Na przykład niedawno pisano o mleku dostępnym w sklepach Baltica (w Gdańsku i Gdyni). Portal Ulica Ekologiczna pieje z zachwytu:

„W ostatnich dniach w sieci zawrzało na wieść, że w jednym z pomorskich sklepów z produktami naturalnymi pojawiło się niepasteryzowane mleko w szklanych butelkach zwrotnych. Dla miłośników ekologicznego stylu życia unikających plastikowych opakowań i poszukujących zdrowej, nieprzetworzonej żywności to nie lada gratka. Litrowa butelka świeżego mleka kosztuje nieco ponad 5 zł, a dodatkowo zobowiązani jesteśmy do opłacenia kaucji (w wysokości 5 zł), która zwracana jest wraz ze zwrotem butelki.”

mleko
fot. facebook.com/balticaproduktynaturalne/

 

Bynajmniej nie krytykuję tego mleka. Sądzę jednak, że mamy tu, w ogóle w naszym kraju, do czynienia z pewną paranoją. Otóż stare, sprawdzone, proste rozwiązanie – czyli szklana butelka, którą zwracamy – jest niemal 4 razy droższe niż nieekologiczne mleko z kartonu.

 

Jak żyć?

Rozwiązanie problemu butelek jest i łatwe i trudne. Na pewno pomogłyby odpowiednie przepisy dotyczące:

  • standaryzacji modeli butelek (ograniczenie do kilku modeli a nie kilkudziesięciu)
  • wprowadzenie przymusowego dla sklepów przyjmowania butelek bez paragonu
  • wprowadzenie norm dot. odzysku, czyli procentu butelek, jakie muszą wrócić do obiegu 

Tylko tyle i aż tyle!

Czytaj także: Zrobiła OBIAD ze ŚMIECI i jeszcze… Zobacz, CO zaleca EKO influencerka?!

 

fot. londynek.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked