Lepsze niż smartfon?

Smartfon już z samej swojej nazwy (smart – sprytny, mądry) powinien dawać nam wiedzę i mądrość. Do tego mamy różne, nowoczesne technologie określane mianem „inteligentne”. Niestety te udogodnienia ogłupiają nas w perfidny sposób. Jak…?

Liczysz ty, czy komputer?

– Gdy kilka lat temu pracowałam w firmie x, to panie z księgowości nie miały komputerów! – opowiada koleżanka.

– Jak to, liczyły na kalkulatorach? – pytam i myślę, że w naszych czasach liczenie na kalkulatorach, to prawie jak na… liczydłach 🙂

– Dokładnie – potwierdza koleżanka – I wiesz co? Nigdy się nie pomyliły. Zawsze wszystko zgadzało się co do grosza.

Ciekawe… – pomyślałam i nagle mnie olśniło: przecież te panie po prostu umiały liczyć. Współczesna księgowa korzysta zwykle z programu komputerowego, wprowadza dane i wychodzi jej wynik. A gdyby tak zabrakło prądu, czy była jakaś większa awaria, to księgowa byłaby zupełnie bezradna…liczydło

Jesteś telefonem?

Syn znajomych wyjechał na kilkudniowy studencki wyjazd i miał wyłączony telefon. Choć na co dzień nie mieszka z rodzicami, to ta sytuacja tak zdenerwowała jego mamę, że ta dostała wylewu. Później chłopak tłumaczył się, że zapomniał ładowarki, a telefon „padł”. A może po prostu przez kilka dni chciał być „niedostępny”.

Gdzie te czasy gdy człowiek wyjeżdżał i – jak miał ochotę to dzwonił do rodziny, czy wysłał kartkę. A jak nie, to po prostu spokojnie czekano aż wróci?

Gdzie ja mieszkam?

Będąc za granicą, spotkałam się z mieszkającą tam znajomą. Jakoś trafiła do hotelu, w którym się zatrzymałam, jednak później… nie wiedziała, w którą stronę ma iść do swego mieszkania. W prawo, czy w lewo? Skąd przyszła? Nie pamiętała.

W końcu włączyła nawigację, by trafić do domu. Jak się okazało, jej codzienna rutyna to jazda metrem do i z pracy, czasem do centrum miasta.mapa

Dziwnym trafem zanikła u nas znajomość topografii miasta i orientacja w terenie… 🙂

Ogłupiająca inteligencja

To tylko kilka prawdziwych historii. Trochę mnie przeraża, jak bardzo ogłupiają nas nowoczesne technologie. Jedna większa awaria, brak prądu i mamy związane ręce, czujemy się odcięci od świata. Przez użytkowanie komputerów i telefonów, wielu rzeczy nie musimy umieć – zrobi to za nas smartfon.

A ja sobie myślę, że lepszy niż smartfon jest nasz mózg i nasze… serce 🙂 Używajmy ich: mózgu do myślenia, a serca do przeżywania i kochania, bo jak wiecie:

Organ nie używany zanika 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked