Jak dobrze spać?

jak dobrze spać

Nie możesz zasnąć? Budzisz się w środku nocy? Wstajesz rano nie wyspany?

A może by tak… popłynąć gdzieś statkiem? Co ma „piernik do wiatraka? Zapytacie? 🙂

Zamknięta w kabinie

Ano ma 🙂 Gdy pierwszy raz płynęłam statkiem, bilet kupowałam w ostatniej chwili i kabinę miałam dokupić już na statku. Okazał się, że nie ma wolnych kabin z oknem, tylko kabiny pod pokładem. Yyy…

Pierwsze, co pomyślałam to, że to nieprzyjemne płynąć pod wodą i bez okna. Jednak stewardesa zapewniła mnie, że sama często wybiera taką kabinę, bo dobrze się w niej śpi. Więc jeśli tylko nie mam klaustrofobii, to spokojnie mogę wziąć tę kabinę.

Jak się okazało stewardesa miała rację. Wypływaliśmy wieczorem i na noc, więc praktycznie zaraz po wypłynięciu poszłam spać i… nagle się obudziłam bo już było rano! Powiem Wam, że jeszcze nigdy wcześniej (ani później) nie spałam tak dobrze.

Dlaczego? Otóż kabina jest wyciszona, idealnie ciemna, dodatkowo nie ma zasięgu telefonicznego więc nikt nie dzwoni, nie ma TV i tak dalej.

jak dobrze spać

A w naszych domach?

Światło padające z okna (latarnie, neony), hałas z ulicy (przechodnie, samochody), w samym pokoju każdy z nas ma kilka mrugających światełek – wszystkie te zasilacze, włączony laptop, podłączony telewizor, zegarki elektryczne, do tego telefon – mrugający lub dźwięczacy powiadomieniami. Niektórzy jeszcze zasypiają przy włączonym telewizorze czy muzyce, a nawet przy włączonym świetle.

Powiedzcie sami, jak nasz organizm ma się wyciszyć przy tylu bodźcach i spać spokojnie?

Jak dobrze spać?

No dobrze:) nie mówię, żeby się zamykać, jak w kabinie, ale w miarę możliwości:

– usuńmy albo zaciemnijmy te wszystkie mrugające światełka

– zasłońmy okna

– wyłączmy wszystkie urządzenia, które mogą wydawać jakieś dźwięki

– pamiętajmy też, by kłaść się i wstawać o tej samej porze – co pozwala ustabilizować funkcjonowanie naszego organizmu

I śpijmy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked


Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286