Gdzie wyrzucić elektryczne śmieci?

elektrośmieci

Kupujesz lepszą lodówkę, nowy czajnik, zmieniasz laptopa. Fajnie. Tylko co zrobić ze starym urządzeniem?

Jeśli uważnie czytasz instrukcję albo oglądasz dane urządzenie elektryczne czy elektroniczne, to na pewno na urządzeniu lub w instrukcji zobaczysz znaczek przekreślonego kosza.

koszTaki piktogram oznacza, że danego urządzenia nie możesz wyrzucić do śmietnika obok swego domu, tylko… Gdzie? Możliwości jest kilka – zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny możesz oddać do:

  • Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – taki punkt powinien być w każdej gminie, a informacje o jego lokalizacji i godzinach otwarcia uzyskasz w Urzędzie Gminy
  • Do sklepu RTV/AGD – takie wielkopowierzchniowe sklepy powinny przyjmować drobne urządzenia (do 25 cm)
  • Sklep także ma obowiązek przyjąć dowolne urządzenie w przypadku zakupu nowego, tego samego rodzaju. Kupujesz nowy telewizor a oddajesz stary. Tu obowiązuje zasada 1:1
  • Do kontenerów przy centrach handlowych – w wielu miastach takie akcje są cyklicznie organizowane
  • Do kontenerów na drobny sprzęt RTV/AGD – w kilku miastach funkcjonują kontenery (podobne do tych na odzież) gdzie można wyrzucić małogabarytowe urządzenia elektroniczne
  • Odbiór z domu – w wielu miastach można zamówić odbiór z domu (chodzi przede wszystkim o większe urządzenia) – odbiór taki jest bezpłatny!

Znalezienie miejsca odbioru elektrośmieci w naszej okolicy może wymagać trochę wysiłku, ale „dla chcącego nic trudnego”:) Przekazując sprzęt do uprawnionego punktu, mamy pewność, że nasz „odpad” trafi do zakładu przetwarzania, a nie do… lasu.

Pamiętajmy też, że samodzielny demontaż urządzenia jest niezgodny z prawem, więc elektryczne śmieci powinniśmy przekazywać w całości – jako kompletne urządzenia.

Przydatne linki:

(fot. www.ecocentric.co.in)

2 Comments on Gdzie wyrzucić elektryczne śmieci?

Marta Szczecińska said : administrator Report Feb 04, 2016 at 10:29 AM

Dokładnie tak. Dura lex, sed lex.

weronika said : Guest Report Feb 03, 2016 at 5:29 PM

"Pamiętajmy też, że samodzielny demontaż urządzenia jest niezgodny z prawem, więc elektryczne śmieci powinniśmy przekazywać w całości – jako kompletne urządzenia." Naprawdę? o.O To się w pale nie mieści, zaraz nam oddychanie uregulują ustawą -_-' Czyli co, zepsuł mi się układ sterowania w zmywarce, reszta części jest sprawna, ale muszę wyrzucić całość? Nie mogę wykręcić części, które działają i sprzedać ich na allegro?

  • Wyrażam zgodę
  • Wyrażam zgodę

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked