Ekonomia współdzielenia – co to za cudo?

bus

Popularny w Polsce Bla Bla Car, czy innego tego typu systemy, to realizacja idei ekonomii współdzielenia (ang. sharing economy).

Gdzie i czym jeszcze się dzielimy?:)

Ekonomia współdzielenia

Carsharing, couchsurfing (ang. kanapowy surfing),  który daje możliwość wymieniania się mieszkaniami, noclegu czyimś domu za darmo, housesitting (ang. siedzenie w domu) czyli bezpłatne mieszkanie i pilnowanie domu (np. gdy jego właściciel wyjechał na dłuższy czas), sieci rowerów miejskich i inne tego typu rozwiązania, to kilka przykładów ekonomii współdzielenia.

Idea ta brzmi wzniośle, może nawet snobistycznie, a na pewno bardzo nowocześnie, bo kojarzy się przede wszystkim z rozwojem Internetu i mediami społecznościowymi. Nie da się ukryć, że tak samo jak we wszystkich innych sferach, także i w tej, komunikacja odbywa się przez Internet. Tymczasem ekonomia współdzielenia funkcjonuje już chyba od wieków!

Idea stara czy nowa?

Nie musisz posiadać, by korzystać

To hasło przewodnie sharing economy i jeśli się zastanowimy, to jest naprawdę wiele rzeczy, których nie posiadamy, a możemy z nich korzystać:

  • Autobusy, tramwaje, pociągi, samoloty – nie muszę mieć samolotu, by nim latać:)
  • Biblioteki – nie muszę kupować tysięcy książek, by je czytać:)
  • Parki, place zabaw – nie muszę być posiadaczką nieruchomości, by sobie po niej spacerować:)
  • Ulice – nie muszę ich posiadać, by po nich jeździć:)
  • Kina, teatry, muzea – nie muszę zatrudniać aktorów, by oglądać ich występy:)

Wiele tego jest:) może powiecie, że za korzystanie trzeba płacić (bezpośrednio lub w podatkach), ale nawet ta idealistyczna ekonomia współdzielenia wiąże się z pieniędzmi – jeśli nie wprost, to z handlem wymiennym:

Popilnuję Twojego domu, poświęcając swój czas i uwagę, a Tu udostępnisz mi mieszkanie.

Jaka naprawdę jest ekonomia współdzielenia?

Jest zupełnie jak mój blog:) ekologiczna i ekonomiczna. Na przykład: nie musisz posiadać swojego samochodu, by podróżować, więc:

  • Ekologicznie – zamiast 50 osób w 50 wydzielających spaliny samochodach, mamy 50 osób w jednym autobusie
  • Ekonomicznie – podróżując wspólnie z innymi (carsharing lub transport publiczny) dzielisz się także kosztami, więc podróż jest znacznie tańsza niż własnym środkiem transportu

Podobnie z innymi przykładami realizacji ekonomii współdzielenia, gdzie koszty dzielone są na większą liczbę użytkowników, lub w ogóle mają wymiar niematerialny (usługi).

A co jest za darmo?

Większość usług w ekonomii współdzielenia uwzględnia wymianę pieniędzy lub usług, ale jednak jest jedna sfera, gdzie większość rzeczy jest za darmo. To natura i przyroda:)

sea
Cieszę się naturą:)

Darmowe wschody i zachody słońca

Bezpłatne piękne widoki

Śpiew ptaków bez tantiem

Obserwacja zwierząt bez opłat za oglądanie

Spacery po lesie za free

Wiele rzeczy jest za darmo – korzystajmy zatem:)

Więcej na stronie EKONOMIA WSPÓŁDZIELENIA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked