Ekologia czy PROFANACJA? Katedra Notre-Dame będzie…

notre

15 kwietnia cały świat opłakiwał stratę historycznej paryskiej katedry Notre Dame, która została strawiona w pożarze.

Choć główna konstrukcja katedry nadal jest zachowana, jej dach został całkowicie zniszczony w wyniku pożaru.

 

Pomysły na odrestaurowanie zabytku

Od czasu pożaru toczy się gorąca debata na temat tego, jak najlepiej odrestaurować starożytną katedrę. Propozycje napływają od architektów ze wszystkich stron świata. Pewien niezwykle zdolny architekt z Brazylii, Alexandre Fantozzi, zaproponował przebudowę dachu za pomocą witraży. Tym samym pozostając wiernym oryginalnemu stylowi gotyckiemu budowli.

 

Co z eko-katedrą?

Z kolei, jedna z paryskich firm architektonicznych zaproponowała zamienienie Notre Dame w zmodernizowaną ekologiczną katedrę. Miałaby dach zasilany energią słoneczną i z miejską farmą. Zdaniem ekologów, nie ma lepszego sposobu na upamiętnienie tej historycznej straty, niż przekształcenie szczątków katedry w coś trwałego. Coś, co przyniesie korzyści dla środowiska.

Architekt Vincent Callebaut opowiada się za całkowitym odrodzeniem katedry. Jego projekt nazywa się „Palingenesis”. Po grecku oznacza to „regeneracja” i wymagałby budowy mocnej ramy dębowej i listew z włókna węglowego. Po to aby zminimalizować ilość materiałów konstrukcyjnych i zmaksymalizować przestrzeń dla światła świecącego przez dach ze szkła słonecznego.

 

Czy to zadziała?

Zdaniem architektów „kryształy fotowoltaiczne” w dachu zawierające węgiel, wodór, azot i tlen, absorbowałyby światło i przekształcały je w energię, która byłaby magazynowana w wodorowych ogniwach paliwowych. A zatem, co najważniejsze, nowa katedra Notre Dame ostatecznie wytworzyłaby znacznie więcej energii niż zużywa, więc byłaby korzystna energetycznie.

Pomysłodawcy projektu – studio Vincent Callebaut Architects twierdzą: „Dzięki energicznej solidarności z bryłą zabytku, współczesne trójwymiarowe gotyckie witraże mogłyby wytwarzać całą energię elektryczną, ciepło i pasywną wentylację, jakich może potrzebować katedra”.

 

Łączność człowieka z przyrodą

Opisując projekt jako reprezentujący „symbiotyczny związek między człowiekiem a przyrodą”, przedstawiciele firmy dodali: „W ten sposób staramy się przedstawić transcendentny projekt, symbol prężnej i ekologicznej przyszłości, która oferuje Paryżowi zestaw rozwiązań inspirowanych biomimikrią, określonych tutaj jako wspólna etyka dla bardziej sprawiedliwych, symbiotycznych relacji między ludźmi a przyrodą”.

Źródło: Euronews.com

fot. commons.wikimedia.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked