Co to jest gospodarka cyrkulacyjna?

circular-economy

Gospodarka cyrkulacyjna? A co to jest i czy w ogóle mnie dotyczy?

Słysząc o jakiejkolwiek „gospodarce”, myślimy czasem, że to coś zarezerwowanego dla ministerstw, wielkich firm czy ekonomistów, ale nie dla zwykłego „zjadacza chleba”. Tymczasem gospodarka cyrkulacyjna to coś, co dotyczy każdego z nas. Z pozoru nasz wpływ jest znikomy, jednak to właśnie z wielu małych działań rodzi się GOSPODARKA. A pojecie gospodarki cyrkulacyjnej, to przeciwieństwo Gospodarki liniowej.

Czym jest gospodarka liniowa?

To cykl życia produktu, który wygląda następująco:

PRODUKCJA – ZAKUP – UŻYTKOWANIE – WYRZUCENIE (SKŁADOWANIE)

Na przykład: kupujesz auto, jeździsz nim kilka lat, być może sprzedajesz i wtedy samochód ma kolejnego użytkownika, a na koniec zostawiasz w lesie, albo na składowisku odpadów. Brzmi absurdalnie? Być może, ale to nadal częsta sytuacja! Stare auto, rdzewieje, koroduje, rozpada się, substancje chemiczne przedostają się do gleby i wody stanowiąc zanieczyszczenie.

gospodarka liniowa

Łatwo zauważyć, że gospodarka liniowa to nie tylko marnowanie surowców, ale także zanieczyszczanie Środowiska.

Czym zatem jest gospodarka cyrkulacyjna?

Jej założeniem jest obieg surowca. Po zakończeniu użytkowania danego produktu, zostaje on przekazany do odpowiedniego punktu zbiórki (choćby do właściwego kontenera na odpady) a następnie przetworzony. W efekcie takiego działania, surowiec cały czas krąży w środowisku i jest ponownie wykorzystywany do produkcji nowych przedmiotów.

W sytuacji gospodarki cyrkulacyjnej nasz stary lub niesprawny samochód trafia do stacji demontażu pojazdów. Tam zostaje w sposób profesjonalny i zgodny z prawem zdemontowany. Jego części, które były w dobrym stanie, mogą zostać sprzedane, karoseria czy fotele, ponownie przetworzone, a substancje chemiczne zutylizowane. W efekcie żadna część auta nie zalega, nie jest składowana, tylko odpowiednio zagospodarowana.

gospodarka cyrkulacyjna

Jaki Ty masz wpływ na gospodarkę?

Znaczący!:) Aby nasze śmieci nie wylądowały na składowisku, gdzie będą tylko niszczeć i zanieczyszczać środowisko, musimy tylko wyrzucić je w odpowiednim miejscu. To znaczy, że konkretny rodzaj odpadów wyrzucamy do konkretnego pojemnika czy punktu zbiórki.

Odpady komunalne zmieszane (czyli zawartość naszych domowych koszy na śmieci) do kontenera na odpady komunalne

  • Szkło, plastik, papier – do odpowiednich kontenerów
  • Elektryczne śmieci do punktów zbiórki, serwisów sprzętu elektrycznego, sklepów prowadzących sprzedaż urządzeń elektrycznych
  • Odpady wielkogabarytowe (np. meble) do PSZOK’a (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)
  • Baterie do pojemników na baterie (w sklepach, szkołach, urzędach)

Generalnie: obowiązuje zasada przekazywania odpadów do odpowiedniego miejsca. Wyłącznie poprzez selektywną zbiórkę pewność, że odpady zostaną przetworzone i zagospodarowane w odpowiedni sposób.

Nie marnujmy surowców, niech one krążą w obiegu!

Ps. zapraszam też do odwiedzenia strony GOSPODARKI CYRKULACYNEJ

(fot. feve.org, desso.com, sacred-place.com)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked