O blogu

3Witam,

Początkowo blog miał być poświęcony ekologii i ekonomii, ale… Czas leci, zmienia się życie i zmieniają zainteresowania.

To dlatego teraz na blogu pojawia się także inna tematyka. Aby jednak zachować pewną ciągłość, poniżej zostawiam opis bloga, który pisałam w październiku 2015 r. 🙂

Marta

***

Wydawać by się mogło, że ekonomia i ekologia to dwa światy. Z jednej strony finanse, produkcja, dystrybucja. Kontrę stanowi ekologia czyli natura i środowisko. Co mają wspólnego?

Obie te nauki łączy kilka rzeczy. Już samo słowo ekonomia pochodzi od dwóch greckich wyrazów: oikos czyli dom i nomos, co oznacza: prawo, reguła. Starożytni Grecy używali tego pojęcia w znaczeniu zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego. Podobną etymologię posiada ekologia, ponieważ tak samo zaczyna się od domu – oikos oraz logia – czyli nauka. Współcześnie pojmowana ekologia to działania mające na celu ochronę środowiska. Zatem zarówno ekonomia jak i ekologia dotyczą sfery naszego domu – zarówno najbliższego otoczenia, jak i naszego miasta, regionu, całego świata.

Oba pojęcia łączy jeszcze jeden istotny czynnik, czyli KONSUMPCJA. W sferze ekonomicznej mamy do czynienia ze wskaźnikami i ilościami, a w sferze ekologii ze… sposobem konsumpcji.

Czy ekologia musi być droga, czy może być ekonomiczna?

Jak prowadzić ekologiczny styl życia?

Jak dbać o ekonomię w swoim domu?

O tym i innych sprawach czytajcie na blogu:)